Keď bolia zuby…

Keď bolia zuby…

Bolesť zubov je často označovaná ako najneznesiteľnejšia bolesť zo všetkých. Často ju spustí nejaký vonkajší faktor ako veľmi studené alebo naopak veľmi teplé jedlo. Najčastejšie môže pomôcť farmaceutický liek, ale napríklad v tehotenstve alebo u malých detí sa lieky neodporúčajú. Keďže zuby tvoria základ pre príjemný estetický úsmev, ale tiež sú dôležitým nástrojom pri jedení, ale aj rozprávaní, snažíme sa ich udržať zdravé a krásne. Ako ich môžeme ochrániť doma?

Bolesť zubov môže pochádzať z oblasti čeľustí, zubov alebo ďasien. Bolenie môže byť spôsobené rôznymi problémami, ako je zubný kaz, zubná hniloba, ochorenie ďasien, popraskaná sklovina a iné. Intenzita bolesti je rôzna od miernej až po ostrú a od sporadickej po vytrvalú, aj niekoľkodňovú. Preto je dobré poznať pár zaručených receptov prvej pomoci pri bolestiach zubov.

Prevencia je dôležitá

Základom pre zdravé a krásne zuby je ich pravidelné čistenie, dvakrát do dňa. Dôležité sú tiež preventívne prehliadky u zubára. Zanedbanie starostlivosti o chrup predstavuje často oveľa vážnejší problém ako len nadmerný zubný plak. Pri zlej starostlivosti o zuby sa zvyšuje aj riziko srdcového infarktu. Všetky domáce prostriedky liečby bolesti zubov sú len dočasné. Kľúčom k efektívnej liečbe je presné a rýchle stanovenie diagnózy. Preto je vždy potrebná návšteva zubára. Dovtedy si však môžete pomôcť aj doma.

Príčiny bolesti zubov

Hlavnou príčinou bolesti zubov býva zubný kaz. Ten väčšinou vzniká ako následok zlého stravovania. Najviac sa na vzniku zubného kazu podieľajú sladkosti, nealkoholické nápoje, pečivo, rafinované uhľohydráty a cukor vo všetkých podobách. Baktérie v ústach rozkladajú cukry na kyseliny, ktoré v kombinácií s vápnikom v sklovine spôsobujú rozpad alebo erodovanie. Pokazené zuby však nemusia byť len z nesprávneho stravovania. U detí je často viditeľná aj genetická predispozícia na vznik zubných kazov. Ak majú rodičia problémy s kazmi, je viac ako pravdepodobné, že ich budú mať aj deti. Bolesti zubov sú často zapríčinené aj krvácaním ďasien. Ide o jasný znak, že sa začína tvoriť zápal ďasien, ktorý je veľmi nepríjemný a bolestivý.

Rozsvieť svoj svet! – led-rampa.sk

Proti zubnému kazu cesnak a cibuľa

Jedným z najefektívnejších domácich prostriedkov proti bolesti zubov je cesnak. Strúčik cesnaku s troškou soli stačí umiestniť na postihnutý zub a zakusnúť. Cesnak zmierni bolesť a niekedy dokonca dokáže zub aj vyliečiť. Strúčik cesnaku by ste mali požuvať každé ráno. Zuby budú silnejšie a zdravšie. Cesnak môže byť použitý spolu s inou výbornou liečivou ingredienciou pre liečbu zubov, a to s klinčekom alebo klinčekovým olejom. A prečo je cesnak taký účinný? Obsahuje látku zvanú alicín, ktorá pôsobí ako antibiotikum. Pri žuvaní sa uvoľňuje do úst a ničí baktérie. Ďalším obľúbeným liečivým prostriedkom proti zubných chorobám je cibuľa. Obsahuje vysoký obsah sodíka, je bohatá na vitamíny E a B12, má nízky obsah tukov a kalórií. Žuvanie čerstvej cibule zabíja ústne baktérie.

Ďalšie domáce liečivá

Limetka patrí k najväčším zdrojom vitamínu C. Zabraňuje vypadávaniu a rozkladaniu zubov, chráni proti vzniku zubného kazu a zabraňuje aj krvácaniu ďasien. Konzumácia surovej limetky môže priniesť potrebnú rýchlu úľavu od bolesti. Ak nemáte radi zápach cesnaku a cibule a neznesiete kyslosť limetky, skúste šťavu z pšeničných klíčkov. Môžete ju používať namiesto ústnej vody. Šťava z pšeničných klíčkov zabraňuje vzniku zubného kazu. Čistí ďasná od toxínov, a tak kontroluje množstvo baktérií v ďasnách.

Pri častom krvácaní ďasien môžete žuvať aj listovú zeleninu. Tá obsahuje silné prírodné antibiotikum, ktoré pomáha chrániť ďasná a zuby pred bakteriálnou infekciou. Ak zmiešate štipku čierneho korenia a štvrť lyžičky kuchynskej soli, vznikne Vám skvelý zubný prášok. Jeho každodenné používanie zabraňuje vzniku zubného kazu, krvácaniu ďasien, ale aj bolesti. Lieči tiež zvýšenú citlivosť zubov. Na infekciu zubov Vám zase môže poslúžiť slaná voda, oreganový olej, klinčekový olej, čajové vrecká alebo olivový olej. Všetky sú vhodné aj pre tehotné ženy.

Liečivé bylinky

Klinček sa používa na liečbu zubov už od staroveku. Pre svoje protizápalové účinky je súčasťou mnohých zubných pást. Jeho skvelé vlastnosti zabezpečuje zlúčenina eugenol, ktorá je silným anestetikom a má tiež antiseptické vlastnosti. To znamená, že ponúka nielen úľavu od bolesti zubov, ale tiež  napomáha bojovať s choroboplodnými zárodkami, ktoré môžu zapríčiňovať infekciu. Feruľa čertova je u nás známa aj ako čertovo lajno. Tento názov získala vďaka silnému zápachu, ktorý z nej uniká za surova. Vysušená, živici podobná feruľová látka sa získava z podzemku rastlín. Prášok má tiež prenikavú, nepríjemnú arómu, ale ak ho zmiešate z citrónovou šťavou, zápach zmizne. Do kvapaliny potom namočíte vatový tampónik a čistíte ním postihnutý zub. Feruľa zmierni aj silnú bolesť. Proti bolesti zubov sa používajú aj odvary z voskovníka obecného či bobkového listu. Pasta z kôry voskovca posilňuje aj ďasná.

Návrat hore