Ktoré rastlinné mlieko

Ktoré rastlinné mlieko je pre vás to pravé?

Bezmliečne mlieka pre vaše nutričné ​​potreby

Či už trpíte neznášanlivosťou laktózy, máte radi mliečne výrobky alebo jednoducho nie ste fanúšikom kravského mlieka, možnosti rastlinného mlieka na uspokojenie vašich stravovacích potrieb sa neustále rozširujú. To, čo bolo kedysi voľbou medzi mliečnym a sójovým mliekom, sa stalo voľbou medzi množstvom alternatív rastlinného mlieka, všetky s rôznymi zdravotnými výhodami.  Mohli by ste si myslieť, že ak vypustíte z mlieka mok, bude to znamenať, že prídete o živiny a vápnik, ale v skutočnosti v kravskom mlieku nie je žiadna živina, ktorú nemožno nájsť v iných potravinách alebo nápojoch. Mnohé alternatívy mlieka sú obohatené živinami, ako sú vitamíny D a A, a niektoré alternatívy majú dokonca podobný nutričný profil ako biele látky.  Každé rastlinné mlieko má odlišnú chuť a môže sa použiť na rôzne účely, pohodlne sa usaďte a pripravte sa na to, čo je na týchto alternatívach mlieka dobré.

Nájdite najlepšiu alternatívu rastlinného mlieka, ktorá vyhovuje vašim potrebám:

Pre zdravé srdce vyskúšajte sójové mlieko

Prečo to funguje: Pravdepodobne najobľúbenejšia bezmliečna alternatíva mlieka v krajine – dobrá vďaka svojej podobnosti v množstve bielkovín, ktoré má, s kravským kompadre, podľa vyhlásenia schváleného American Heart Association. Vyhlásenie tiež tvrdilo, že pitie sójového mlieka namiesto kravského mlieka môže dokonca prospieť vášmu kardiovaskulárnemu a celkovému zdraviu. Nasypte si ho na obilniny, pretrepte do šálky a použite pri varení, ako keby to bolo kravské mlieko.

Ak chcete zvýšiť svoje omega, skúste konopné mlieko

Prečo to funguje: Plný Omega-3 – ktorého zdravotné benefity sú spojené s vývojom mozgu, zdravím očí a depresiou, hovorí Inštitút potravinárskych technológov – len jeden pohár konopného mlieka obsahuje 50 % denného odporúčaného príjmu týchto látok* . Konopné mlieko obsahuje aj Omega-6, čo je podľa nedávnej štúdie University of Eastern Finland spojené so znižovaním rizika cukrovky 2. Niektoré konopné mlieka sú prirodzene sladené jablkovým džúsom alebo sirupom z hnedej ryže, vďaka čomu sú ideálne na každodenné použitie. Prečo ho nevyskúšať radšej v káve ako sladidlo?

Na zníženie cholesterolu vyskúšajte ovsené mlieko

Prečo to funguje: Oat-ly okrem iného vytvorili nápoj na báze ovsa, ktorý si môžete vychutnať teplý alebo studený. Ak máte obavy z cholesterolu, podľa štúdie publikovanej v Annals of Nutrition and Metabolism sa ukázalo, že pitie ovseného mlieka znižuje hladinu cholesterolu. Iná štúdia publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition dospela k záveru, že konzumácia ovsenej kaše na raňajky spôsobuje, že sa budete cítiť sýtejšie ako vaše štandardné cereálie, ak skombinujete ovsené mlieko s kašou, aby ste dosiahli uspokojivú chuť.

Pre ľudí trpiacich IBS skúste kokosové mlieko 

Prečo to funguje: Kokosové mlieko nie je len prísadou do karí, ale vďaka svojej bohatej, krémovej chuti sa dá použiť ako dobrá náhrada mlieka pri pečení. Vedci z Monash University v Melbourne odporúčajú tým, ktorí trpia IBS, vymeniť mliečne mlieko za kokosové mlieko bez laktózy, pretože je známe, že mliečne výrobky spúšťajú symptómy poruchy. Vyskúšajte to vo svojej kaši alebo pudingu s chia semienkami pre tropický nádych na vaše ranné jedlo.

Autor: Eve Hewitt / Zdroj a Foto: Healthy Magazine

Návrat hore