Mám skúsiť sexuálnu terapiu

Mám skúsiť sexuálnu terapiu?

Pozrieme sa na to, či by rozhovor o vašich intímnych problémoch s odborníkom mohol pomôcť rozdúchať oheň vo vašom vzťahu.

Je to téma, o ktorej sa zdráhame hovoriť: zdravie nášho sexuálneho života. Ale túžba môže klesnúť v každom veku a z nespočetných dôvodov, od stresu po pracovné starosti. Keď stratíte intimitu vo vzťahu, môžete sa cítiť osamelí, vinní, vystrašení alebo v rozpakoch, preto je dôležité riešiť príčiny, ktoré sú často zmesou fyzických, emocionálnych, psychologických a situačných faktorov; sexuálna terapia môže byť spôsob, ako to urobiť.

Komu môže pomôcť?

Každému, z akéhokoľvek dôvodu, ale najčastejšie problémy, ktoré privádzajú ľudí na sexuálnu terapiu, sa týkajú úrovne sexuálnej túžby – niekto môže mať príliš veľa, príliš málo, žiadnu alebo môže byť veľký nesúlad v ich vzťahu. Niektorí ľudia sa môžu cítiť nepríjemne, keď hovoria o svojich túžbach, pretože sa im zdajú nezvyčajné alebo dokonca desivé. Časté sú ťažkosti s vyvrcholením, či už ide o príliš rýchle dosiahnutie vyvrcholenia, alebo o to, že sa orgazmus vôbec nedostaví. Niektoré ženy majú vaginizmus, pri ktorom je takmer nemožné do nich preniknúť, a časté sú aj bolesti počas sexu. Sexuálna terapia môže pomôcť pri všetkých týchto problémoch, ako aj pri komplikáciách s fyzickou alebo emocionálnou intimitou. Môže tiež pomôcť, ak vám sexuálne problémy bránia v počatí, a to riešením psychologických a fyzických problémov.

Čo je sexuálna terapia?

Sexuálneho terapeuta môžete navštevovať sami alebo s partnerom. Najprv vás zhodnotí a opýta sa vás, prečo ste tam prišli. Opýta sa na všetky zdravotné problémy, lieky, ktoré užívate (niektoré majú vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú libido). Porozprávajú sa s vami o vašom súčasnom vzťahu, ako aj o tých minulých. Keď terapeut zistí, prečo máte problémy, na každom sedení bude na tom pracovať prostredníctvom kombinácie terapie rozhovorom a cvičení, ktoré si môžete vyskúšať doma. Budete diskutovať o vašom živote vo všeobecnosti, ako aj o vašom sexuálnom živote a vzťahu, pretože to môže mať následný vplyv – veci ako pracovný stres, rodinné problémy a finančné starosti môžu znížiť libido a túžbu. Ľudia majú tendenciu internalizovať sexuálne problémy, takže terapeut môže chcieť preskúmať čokoľvek z ich raného života, čo ich stále ovplyvňuje, a prečo problémy uviazli.

Ak chodíte s partnerom, pravdepodobne vás povzbudí, aby ste sa rozprávali, a tak zlepšili komunikáciu. Existujú rôzne štýly terapie. Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) vám pomôže odhaliť zvyky a správanie, ktoré spôsobujú problémy, a zmeniť ich. Terapia zameraná na osobu je zameraná na skúmanie emócií v súvislosti so sexom a na to, čo predstavuje dobrý vzťah, aby sa určili neužitočné odkazy. Existenciálna terapia je o spochybňovaní názorov, ktoré sme si počas života vybudovali a ktoré by nám kedysi pomohli, ale teraz nás blokujú. Sedenia zvyčajne trvajú 50 minút a bývajú týždenne alebo raz za dva týždne, prípadne sa môžete prihlásiť na intenzívnejší víkendový seminár.

Nie je to trápne?

Nie, nebudete sa podrobovať fyzickému hodnoteniu, budete mať pevne oblečené oblečenie a akákoľvek požiadavka na „dotyk“ nebude pred terapeutom, ale bude zahŕňať cvičenia, ktoré si môžete vyskúšať doma. Nemusíte hovoriť o ničom, čo by vám bolo nepríjemné. Členovia profesijných organizácií, ako je College of Sexual and Relationship Therapists (COSRT), musia dodržiavať prísny etický kódex. Úlohy, ktoré treba robiť osamote, sa zvyčajne zameriavajú na obnovenie dôvery, odbúranie stresu spojeného so sexom a skúmanie fantázií. Môžu zahŕňať také veci, ako je snaha o vzájomné lichotenie nesexuálnym spôsobom a nesexuálne dotyky – na obnovenie príťažlivosti a blízkosti a odstránenie tlaku na sex. Oplatí sa to; 93 % párov, ktoré využili sexuálnu terapiu Relate, tvrdí, že sa im zlepšil sexuálny život.

Autor: Laura Potter /Foto: iStock / Zdroj: Heathly Magazine

Návrat hore