Bazalka patrí medzi bylinky, ktoré stále viac a viac využívame v našich kuchyniach. Vedeli ste však, že okrem skvelého dochucovania Vašich jedál ju môžete využívať aj na zlepšenie zdravia Vášho organizmu? Bazalka sa využíva ako prírodná forma liečenia pri mnohých menších zdravotných problémoch. Odkiaľ sa vzala sila tejto bylinky a pri akých rôznych problémoch ju môžete použiť? To sa dozviete v našom článku venovanom tejto u nás ľahko dostupnej bylinke.
Bazalka pochádza pôvodne z Ázie, ale prostredníctvom obchodníkov sa dostala ako korenina do všetkých kútov sveta. Existuje stovka odrôd tejto bylinky, každá odroda má jedinečné zloženie, ale základné liečivé vlastnosti zostávajú vo všetkých jej odrodách. V kuchyniach, ale aj liečiteľstve sa jej využívanie datuje už 5000 rokov. V kuchyniach sa bazalka väčšinou využíva ako sušená na drobné kúsky posekaná korenina. Pri varení, ale najmä pri liečení je však vhodnejšia čerstvá bazalka, nakoľko pri sušení sa z bylinky strácajú antioxidačné zlúčeniny a éterické oleje. Lístky môžete využiť na varenie čajov. Listy a semená sú vhodné na dochucovanie rôznych omáčok, polievok, na dochutenie syrov, mäsa, na výrobu pesta, môžete ju použiť na ochutenie pizze či šalátu.
Rôzne odrody bazalky
Klasická ázijská bazalka je veľká chlpatá rastlina s ružovými kvetmi a listami do červena. Rastlina dosahuje výšku aj 1 meter. Odrody bazalky zo Stredomoria majú svetlo zelené listy. Ide o bazalku pravú, ocimum basilicum, ktorá je známa aj v našich pestovateľských podmienkach. Táto dosahuje výšku 30 centimetrov. Bazalka patrí do čeľade hluchavkovitých. Jej špecifická vôňa ju zásadne odlišuje od iných byliniek. Existuje napríklad aj citrónová bazalka, ktorá má jemnú citrónovú príchuť. Rôzne odrody bazalky sa odlišujú aj rôznymi farbami kvetov. Kvety môžu byť biele, žlté, červené, modré či ružové. V závislosti na odrode môže mať bazalka aj rôznu vôňu pripomínajúcu spomínaný citrón, ale aj tymian, klinček, gáfor, škoricu či aníz. Z bazalky sa využívajú najmä listy a semená.
Čo bazalka obsahuje?
Bazalka rovnako ako iné aromatické rastliny obsahuje esenciálne oleje a fytochemikálie, ktoré sú prospešné pre fungovanie nášho organizmu. Klasická európska bazalka, ktorú poznáme aj pod názvom talianska, s veľkými listami, má klasickú bazalkovú vôňu, ktorú zabezpečuje kombinácia linalolu a metylchalvikolu. Citrónová bazalka obsahuje hlavne citral a limonén a gáforová bazalka väčšiu koncentráciu gáforu. V prírode tieto zlúčeniny chránia bylinu proti hmyzu, baktériám a plesniam. Tak isto chránia aj nás. Z vitamínov sa v bazalke v najhojnejšom počte objavuje vitamín K. Nájdete tu však aj vyššie množstvá vitamínu A, B6 a C. Bazalka je bohatým zdrojom aj niektorých minerálnych látok. Získate z nej dostatočné množstvo železa či vápnika. V menších množstvách sa tu nachádza aj mangán, meď a horčík. Bazalka nemá takmer žiadne kalórie a obsahuje pre trávenie veľmi potrebnú vlákninu.
Prečo je pre nás prospešná?
Éterické oleje v bazalke sú známe pre svoje protizápalové a anitbakteriálne vlastnosti. Rôzne odrody obsahujú rôzne éterické oleje. Bazalka chráni telo proti zápalovým ochoreniam ako sú artritída, osteroartróza a zápaly čriev. Bojuje s rôznymi druhmi baktérií a pomáha aj pri infekciách, ktoré spúšťajú hnačky. Bylinka je tiež výborným zdrojom antioxidantov, ktoré chránia organizmus pred účinkami voľných radikálov, pred rakovinou a kožnými chorobami. Prostredníctvom správneho zoskupenia látok podporuje bazalka náš imunitný systém. Vitamín K v bazalke sa podieľa na posilňovaní kostí a pomáha udržovanť našu krv zdravú. Bazalka sa podieľa aj na zlepšovaní Vášho kardiovaskulárneho systému a chráni organizmus pred infarktom a mŕtvicou. Listy bazalky môžete použiť na dezinfekciu rán alebo na ošetrenie pásových oparov a škvŕn na pokožke. Čaj z bazalky je vhodné piť pri nevoľnostiach a má tiež výborné antiseptické vlastnosti. Varená bazalka môže pomôcť aj pri chrípke a prechladnutí. Prírodní liečitelia často odporúčajú bazalku pacientom, ktorí trpia na cukrovku alebo poruchy dýchacích ciest. Bazalka totiž obsahuje derivát kyseliny škoricovovej, ktorý stabilizuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje dýchací systém u pacientov s respiračnými ochoreniami a alergiami. Bazalka môže pomôcť aj pri vykašliavaní hlienu pri kašli, astme či bronchitíde. Žuvanie listov bazalky môže zastaviť infekciu v ústach, ale môže tiež odbúrať napätie organizmu. Čaj sa využíva aj ako liek proti bolesti hlavy. Šťava z listov môže pomôcť pri unavených očiach.