Takto môžete mať konečne viac času na seba

Takto môžete mať konečne viac času na seba

V každodennom zhone sa čas pre seba často stráca. Nájsť si čas pre seba je však dôležité pre zdravie. Tu sú tipy, ako môžete získať viac kvalitného času pre seba.

Vytvorte si zoznam

Ako prvý krok si vytvorte zoznam požadovaných činností. Napíšte si všetko, čo ste už dlho chceli robiť. Možno vyrábať keramiku alebo sa naučiť nový jazyk? Zostať v nedeľu ráno len v posteli? Alebo chodiť častejšie ku kaderníkovi? Vezmite si veľký hárok papiera a napíšte na začiatok: „Keby som mal/a viac voľného času pre seba, tak by som…“ Ak svoje želania sformulujete konkrétne, vznikne aj naliehavejšia túžba ich realizovať.
Odteraz sa rozhodujte sami za seba

Mali by ste si preto predsavziať, že odteraz budete svoje aktivity dôkladne premýšľať a vyberať si ich sami. Nikdy to nie je úplne možné kvôli pracovným a rodinným povinnostiam. Vždy však najskôr premýšľajte: Chcem to vôbec a čo iné by som mohol robiť? Aj detaily sú dôležité: chcete hodinu bezcieľne strácať čas na YouTube, alebo by ste si počas tohto času radšej pozreli zmysluplnú prednášku alebo dokumentárny film?

Vytvorte si týždenný plán

Je veľmi užitočné, ak si aspoň približne naplánujete svoj týždeň. Nejde o to, aby ste si zaplnili súkromný kalendár. Ale o to, aby vás ostatní inak nezlikvidovali. Vyhraďte si teda čas na aktivity, ktoré sú pre vás dôležité: súkromné stretnutia (napr. stretnutia s priateľmi, šport, koníčky), ale aj oddych (napr. čítanie, počúvanie hudby, odpočinok, spánok). To, čo je v kalendári, sa bude s väčšou pravdepodobnosťou rešpektovať.

Nahraďte nechcené činnosti

Je jednoduchšie nahradiť nežiaduce aktivity (napr. večne večer na Facebooku) žiaducimi, než ich „len tak“ vypustiť. Preto si napíšte malý zoznam toho, čo chcete v budúcnosti robiť, čo vám prinesie úžitok a potešenie. Možno len dlhšie spať alebo odpočívať, možno si prečítať knihu, precvičiť cudzí jazyk alebo vyskúšať nové kuchárske recepty. Prijmite viac vecí, na ktoré sa môžete tešiť.

Ak sa rozptýlite, potom si užívajte

Žiadny život by nemal byť len efektívny, optimalizovaný a plánovaný. To by bolo celkom bez nálady a napätia a čoskoro by vás to otravovalo a frustrovalo. Samozrejme, že si môžete dovoliť rozptýlenie, ale len s mierou. Aj tak by ste si mali nechať tretinu kalendára voľnú pre neplánované aktivity. To vám dáva priestor na nečakané udalosti (napr. dopravné zápchy pred stretnutím), ale aj na „neproduktívne“ veci, ktoré vás bavia.

Povedzte nie

A ako si efektívne uvoľníte viac času? Jednoducho povedzte stop! V našom vnútri sa vždy ozývajú hlasy, ktoré nám hovoria, čo máme robiť. „Šéf to odo mňa chce“, „Moje deti ma potrebujú“ alebo „Moja priateľka sa potrebuje vyplakať na ramene“. To je všetko v poriadku, ale medzitým potrebujete čas aj pre seba. Vezmite to a jednoducho povedzte hlasom vo svojej hlave nie.

Čas pre seba

Z povinného programu si jednoducho urobte Me-Time! Ráno choďte do práce na bicykli. Môže to byť oveľa väčší relax ako tlačiť sa v preplnenej električke. Vyhláste vojnu „povinným povinnostiam“ a premeňte ich na niečo príjemné. Napríklad pri upratovaní si môžete nechať pustiť obľúbený playlist a venovať sa výhradne hudbe.

Foto: Shutterstock / Autor a Zdroj: Gloriousa

Návrat hore