Top 10 efektívnych prírodných prostriedkov pre liečbu sinusitídy

Top 10 efektívnych prírodných prostriedkov pre liečbu sinusitídy

Skoro každý v určitej fáze svojho života trpel sinusitídou, zápalom sliznice prinosových dutín. Táto choroba je často spôsobená chladom. Sinusitída sa môže vytratiť prirodzene, bez akejkoľvek významnej liečby, ale v mnohých prípadoch sa stáva chronickým problémom. Akútny zápal nosových dutín môže negatívne narušiť normálny chod života. Ak pocítite „ťažobu“ v lícnych kostiach a následne upchaté nosové dutiny a intenzívne bolesti hlavy, potom je celkom pravdepodobné, že ste trpíte sinusitídou. Chronicky trpiaci na sinusitídu trpia častými bolesťami hlavy, aj keď už neexistuje žiadna blokáda nosovej dutiny.

Zápal prinosových dutín, ktorý vyúsťuje do infekcie je spôsobený baktériami, vírusmi a plesňami. Nečistoty vo vzduchu, ako je napríklad cigaretový dym, dym z automobilov a vystavenie chemikáliám môžu taktiež spôsobiť sínusovú infekciu. Sinusitída prevláda medzi mladistvými, ale aj ľudia v strednom veku ňou môžu tiež trpieť.

Táto choroba je z veľkej časti liečená pomocou antibiotík a nosových sprejov, ale tie nemusia byť dostatočne efektívne pre chronicky trpiacich. Taktiež niekedy používané lieky na báze steroidov môžu predstavovať riziko vážnych vedľajších účinkov. Prírodné prostriedky pre liečbu zápalu dutín na druhej strane môžu byť účinné aj bez vedľajších účinkov tak ako aj pomôcť predísť recidíve.

10 prírodných prostriedkov pre liečbu sinusitídy

Preplachovanie nosa

To je možno najlepší prírodný liek na zápal prinosových dutín. V praxi sa používa už viac ako tisíc rokov. V skutočnosti musí chronicky trpiaci vykonávať túto liečbu pravidelne, aby sa zabránilo jej opakovaniu. To zahŕňa aj čistenie nosových ciest slanou vodou. Potrebujete špeciálnu keramickú nádobku, tzv. „sloník„, ktorá sa podobá čajovej kanvici. Dá sa kúpiť v lekárni.

Naplňte kanvičku spolovice čistou vodou a pridajte pol lyžičky soli a a pol lyžičky jedlej sódy. Vypustite vodu z náustku do jednej z nosných dierok, pričom udržujete hlavu naklonenú dozadu. Dýchajte vo vode tak, že voda vychádza z druhého nosového otvoru. Tento proces opakujte niekoľkokrát, pokým nosová dutina je kompletne voľná. Pre najlepšie výsledky treba tento úkon často opakovať.

Inhalácia eukalyptového oleja

Inhalácia pár z eukalyptového oleja je veľmi prinosné pri čistení blokády nosa spôsobenej v dôsledku zápalu prinosových dutín, bežného prechladnutia alebo chrípky. Pomáha tiež pri zmierňovaní intenzívnej bolesti hlavy. Nalejte prevarenú horúcu vodu do veľkej misy a pridajte niekoľko kvapiek eukalyptového oleja.

Obaľte hlavu veľkým uterákom a nadýchnite sa zhlboka pary. Pokračujte v tomto procese po dobu desiatich minút. Antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti eukalyptového oleja sú veľmi prospešné v čistení nosovej kongescie a liečbe infekcie dutín.

Silná vôňa oleja pomáha aj pri relaxácii nervov a poskytuje upokojujúci účinok. Jednoduché masírovanie eukalyptového oleja na spánkoch tiež zmierňuje bolesti hlavy spôsobené v dôsledku infekcie prinosových dutín.

Pitie horúcich nápojov

Problémy sp zápalom môžu byť kontrolované potím veľmi horúcich tekutín v priebehu dňa. Čierny čaj, zelený čaj alebo kuracia polievka zvlhčuje hlien a ten rýchlo a ľahko odteká rýchlo z nosa.

Liečba s bromelínom

Bromelín je proteolitický enzým, ktorý napomáha štiepeniu bielkovín. Nachádza sa hlavne v ananáse. Svojimi účinkami sa podobá ľudským enzýmom a aktívne pomáha aj vtedy, ak sa v tráviacom trakte nachádza nepriaznivé kyselinové prostredie. Je veľmi účinný pri liečbe zápalu dutín. Tento enzým pomáha pri odľahčení nosa a znižuje zápal. Štúdie ukázali, že 85% pacientov, ktorí trpeli zápalom dutín boli vyliečení rýchlejšie s bromelínom v porovnaní s tými, ktorí užívali antibiotiká.

Vitamín C

Ľudia so zníženou imunitou sú veľmi náchylní k zápalu dutín. Pravidelný príjem vitamínu C môže byť považovaný za jeden z najlepších prírodných prostriedkov pre liečbu tohoto problém. Vitamín C pomáha pri uvoľňovaní hlienu a znižuje hladinu histamínu, ktorý je zodpovedný za sinusitídu. Bohatým zdrojom vitamínu C sú napríklad šípky a citrusové plody.

Príjem kvercetínu

Tento prírodný antioxidant je k dispozícii v hojnej miere v zelenej zelenine a ovocí. Antioxidant má protizápalové účinky a zvyšuje účinnosť vitamínu C. Ten zabraňuje produkciu histamínu a tým znižuje do značnej miery príznaky sinusitídy. Konzumujte pravidelne ovocie a zeleninu pre zlepšenie úrovne imunity a zabráneniu opakovaniu sinusitídy.

Cesnak

Cesnak je tiež veľmi užitočný pri znižovaní problému so sinusitídou. Alicín, silná zložka cesnaku pomáha pri znižovaní lepkavosti hlienu a tým jeho ľahšiemu vylučovaniu z nosa. Pridajte nasekaný cesnak vo vašich obľúbených receptov alebo konzumujte surový cesnak pre dosiahnutie lepších výsledkov.

Pite bylinných čajov

Pitie pár šálok čaju: harmančekového, z černice, šalvie alebo mäty piepornej pomôže odľahčeniu nosových dutín.

Hrozno

Červené hrozno je veľmi užitočné pri liečbe sinusitídy. Tmavé hrozno má vysoký obsah antioxidantov v porovnaní s bielym. Tieto antioxidanty sú veľmi účinné v boji so zápalom. Zahrňte dostatočné množstvo hrozna do vášho jedálničku. Navyše, hrozno je tiež bohaté na vitamín C, ktorý zvyšuje imunitný systém tela.

Kajenské korenie

Toto pikantné korenie bohaté na vitamín C je tiež veľmi prinosné pri znižovaní zápalu. Horúca a pikantná chuť korenia stimuluje nervy a pomáha pri odľahčení nosových ciest.

Ideálna diéta pri liečbe infekcie dutín

Hoci nie je preukázaný žiadny priamy vzťah sinusitídy s diétou, je napriek tomu vhodné znížiť príjem mliečnych výrobkov, čokolády, pečiva, pšenice, cukru a spracovaných potravín.

Dodržujte pitný režim, aby sa zabránilo vysychaniu sliznice. Vyhnite sa nápojom s obsahom kofeínu, pretože môžu dehydrovať telo. Jedzte dostatočné množstvo výživných polievok a môžete do nich pridať pikantný chren alebo cesnak.

Niekoľko užitočných tipov na prevenciu zápalu dutín

Chráňte sa pred všetkými druhmi alergií. Asi 70% zápalov dutín vyplýva z alergických stavov. Odstráňte z vašej izby koberce, ktoré sú zdrojom prachu a roztočov. Vyhnite sa dusnému a zadymenému prostrediu..

Ak trpíte chronickou sinusitídou skontrolujte, či vaša strava obsahuje látky na zvýšenie imunity, ako sú napríklad citrusové plody a zelenina. Zabudnite na sociálne rozpaky a čistite si nos často a po celý deň. Mierna fyzická aktivita a hlboké dýchacie cvičenie vám tiež pomôžu v boji proti tomuto problému.

Ratanové sedačky, záhradný nábytok, informácie, rady, tipy, produkty – ratanovesedacky.sk

Návrat hore