Všetko, čo potrebujete vedieť o mužskej menopauze

Všetko, čo potrebujete vedieť o mužskej menopauze

Čo je mužská menopauza?

Termín „mužská menopauza“ zaviedol v roku 1972 Dr. Lee Jacobs, lekár a výskumný pracovník Národného inštitútu zdravia. Definoval ju ako „obdobie výrazných hormonálnych zmien“ medzi 45. a 55. rokom života.

Mužská menopauza alebo andropauza je fáza mužského zdravia, keď dochádza k viacerým hormonálnym zmenám. Počas tejto fázy sa začína spomaľovať produkcia testosterónu. Rýchlo klesá aj hladina DHEA, hormónu, ktorý chráni pred srdcovými ochoreniami a niektorými druhmi rakoviny. Tieto zmeny spôsobujú, že muž je unavený, podráždený a nedokáže sa sústrediť.

U mužov, ktorí pravidelne fajčia, je vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich prejavia skoré zmeny súvisiace s vekom, ako je erektilná dysfunkcia a zmeny sexuálnej túžby.

Mužská menopauza nie je to isté ako ženská menopauza. U oboch pohlaví dochádza počas reprodukčného obdobia k endokrinným (hormonálnym) zmenám, ktoré majú na ich telo odlišný vplyv. Ženská menopauza nastáva, keď žena prestane menštruovať a jej vaječníky prestanú produkovať vajíčka; mužská menopauza nastáva, keď sa produkcia testosterónu v semenníkoch výrazne zníži v dôsledku starnutia alebo choroby.

Aké sú príznaky mužskej menopauzy?

Medzi príznaky mužskej menopauzy patria:

návaly horúčavy: Návaly horúčavy sú bežným príznakom menopauzy. Objavujú sa počas noci a môžu byť veľmi nepríjemné. Môžete mať jeden alebo viac návalov horúčavy za noc, ale môžu prichádzať a odchádzať aj počas dňa.

Únava: Pocit únavy je bežným príznakom menopauzy a môžete ho pociťovať častejšie ako zvyčajne.

Strata libida alebo erektilná dysfunkcia (ED). Môžete si všimnúť, že už nemáte záujem o sex alebo máte problémy s erekciou, keď je to potrebné.

Nočné potenie. Nočné potenie je ďalším častým príznakom menopauzy, najmä u žien nad 50 rokov.

Výkyvy nálad: S pribúdajúcim vekom sa vaše nálady menia častejšie ako u mladších, čo sťažuje zvládanie stresu alebo iných životných udalostí.

Príčiny mužskej menopauzy

Príčiny mužskej menopauzy nie sú dobre známe, ale môže ju spôsobiť niekoľko faktorov. Pri vzniku tohto stavu môžu zohrávať úlohu zmeny hormónov a ďalšie faktory. Najčastejšou príčinou mužskej menopauzy je starnutie.

Medzi ďalšie možné príčiny patria lieky, fyzická trauma, zdravotné ťažkosti a genetické poruchy.

Ako liečiť mužskú menopauzu?

Liečba mužskej menopauzy zvyčajne zahŕňa hormonálnu substitučnú liečbu (HRT). HRT obsahuje rovnaké hormóny, ktoré ženy bežne produkujú počas ovulácie. HRT pomáha obnoviť hladinu týchto hormónov, aby pomohla obnoviť sexuálne funkcie a plodnosť u mužov, u ktorých sa vyskytli príznaky spojené s poklesom hladiny testosterónu.

“ LED svetelná rampa eShop | led-rampa.sk

Okrem HRT môže niektorým mužom pomôcť aj substitučná liečba testosterónom (TRT), ktorá zvyšuje produkciu testosterónu v tele. TRT sa zvyčajne predpisuje až po tom, čo iná neúčinná liečba spôsobila významné vedľajšie účinky.
Zhrnutie

Čo teda môžete urobiť s mužskou menopauzou, ak sa vás týka? Ako pri väčšine vecí, kľúčom je rovnováha. Iste, sú veci, ktoré by ste si mali uvedomiť, pokiaľ ide o vaše zdravie, ale neexistuje dôvod, prečo by ste mali dovoliť, aby vám táto diagnóza zabránila žiť naplno. Mužom sa to zvyčajne darí lepšie ako ženám, pretože jednoducho nie sú tak zviazaní myšlienkou, že by mali žiť určitým spôsobom na základe svojho veku. Pointa je, že menopauza môže byť ťažká pre mužov aj ženy, ale nemusí definovať váš život.

Foto: freepik / Autor a Zdroj: Well Being Magazine

Návrat hore