Záhradníctvo: najnovší fitness trend

Záhradníctvo: najnovší fitness trend?

Všetci vieme, že záhradkárčenie je skvelý spôsob, ako byť kreatívny a tráviť čas vonku, ale vedeli ste, že má aj vážne zdravotné výhody? Podľa prieskumu, ktorý si objednala Kráľovská záhradnícka spoločnosť, v skutočnosti až 80 % záhradníkov tvrdí, že im pomáha udržiavať sa vo forme. Podľa Guya Bartera, hlavného záhradníka v RHS, hovorí: „Záhradníctvo je skvelá aktivita vonku, ktorá vám pomôže udržať sa vo forme a cítiť sa dobre.“

Ba čo viac, 70 % opýtaných tvrdí, že záhradníctvo pomáha tónovať predlaktia, polovica tvrdí, že aktivita tónuje stehná a takmer tretina tvrdí, že tónuje zadok. Je to nielen fyzicky prospešné, ale aj duševne obohacujúce, pričom polovica uviedla, že sa cíti psychicky nabitá svojou záhradnou činnosťou. Už vieme, že výhody cvičenia ďaleko presahujú fyzickú zdatnosť. Barter súhlasí a dodáva: „Pocit fyzickej a psychickej energie je skutočne dôležitý a tieto výsledky prispievajú k dôkazu, že záhradníctvo môže pomôcť poraziť depresiu a znížiť stres a že zapojenie sa do zelených plôch je dobré pre osobné zdravie.“

Chcete si vyskúšať záhradné cvičenie?

Vyskúšajte tieto aktivity na zvýšenie kondície:

Zapotiť sa
Kopanie je pravdepodobne najlepší spôsob, ako si zaobstarať prácu v záhrade. Pripravte pôdu na siatie kopaním objemnej organickej hmoty, ako je hnoj alebo pleseň. Tým sa zlepší odvodnenie a zabezpečí sa, že vaša pôda bude plná živín pripravených na siatie so všetkou tou zdravou zeleninou. Osoba s hmotnosťou okolo deviatich kameňov spáli 150 kalórií za pol hodinu kopania, podľa Harvard Medical School – a čím ste ťažší, tým viac spálite. Vyberte si rýľ s rukoväťou, ktorá siaha približne do výšky pása. Najlepšie je držať kopaciu akciu pri tele, zapájať brušné svaly a držať vzpriamený chrbát. Kopanie je skvelé cvičenie pre vaše kvadricepsy, hamstringy a zadok, ktoré by mali byť náročné na prácu, ako aj pre trup, ramená a paže.

Hrable do rytmu
Zabudnite na aerobik, nasaďte si slúchadlá a hrajte do rytmu – je to skvelý spôsob, ako nahradiť hodiny aerobiku. Hrabaním trávnika po dobu 30 minút spálite približne 120 kalórií – to je rovnaké, ako kalórie spálené za polhodinu tai-chi, volejbalu a dokonca aj jazdy na koni. Podľa Bunnyho Guinnessa, záhradného architekta, novinára a autora knihy Garden Your Way to Health and Fitness, by hrabanie malo využívať svaly celej hornej časti tela vrátane ramien, prsných svalov na hrudi a brušných svalov.

Napínajte svaly pohybom rastlín
Jeseň je vhodný čas na to, aby ste začali premiestňovať všetky rastliny v kvetináčoch, ktoré ste držali vonku na slnku, späť do skleníka – aspoň cez noc – aby ste ich ochránili pred nižšími teplotami. Rozlúčte sa s činkami a namiesto toho si zacvičte, aby ste pohli hrniec, len sa nezabudnite zohnúť v kolenách, nie v páse. Bunny Guinness odporúča drepovať s nohami od seba, chytiť hrniec oboma rukami, držať chrbát čo najrovnejší, keď sa dvíhate, a čerpať silu z panvového dna a spodných svalov brucha, ktoré by sa mali nadvihnúť a dovnútra.

Odporový tréning nahraďte kosením
Ak chcete, aby bolo kosenie viac tréningom, použite ručnú kosačku s vysokým nastavením, aby ste predišli koseniu trávy príliš nakrátko, a sami ju posúvajte po záhrade. Čím rýchlejšie idete, tým viac kalórií spálite a ručné kosenie zvyčajne spáli približne 165 kalórií za 30 minút pre osobu s hmotnosťou približne 9 kameňov (57 kg) – to je o viac ako 30 kalórií viac ako pri použití elektrickej kosačky. Zastrihávanie okrajov trávnika je dobré pre tých, ktorí sa chcú ohýbať a naťahovať. Prieskum RHS z roku 2014 zistil, že dvojnásobný počet mužov je v záhrade pri kosení trávnika najšťastnejší v porovnaní so ženami, ktoré uprednostňujú sadenie a odstraňovanie buriny.

Zostaňte pružní prerezávaním
Zabudnite na spievanie sútier, zrolujte si podložku na jogu a namiesto toho sa zachovajte flexibilné prerezávaním okrasných viniča. Popínavé rastliny ako vistéria, brečtan a popínavka virgínska často rastú vysoko a potrebujú pravidelné prerezávanie, aby nezaberali priestor, takže investujte do dobrých záhradníckych nožníc alebo nožníc a naťahujte, skrúcajte a ohýbajte sa, keď budete svoje rastliny a seba dotvarovať.

Foto: iStock / Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Rosalind Ryan

Návrat hore