10 byliniek na podporu pankreasu

10 byliniek na podporu pankreasu

Aj keď je pankreas (slinivka) malý a nenápadný orgán, hrá kľúčovú úlohu v tráviacom a endokrinnom procese. V podstate má dve funkcie : Produkciu enzýmov pre trávenie tukov a bielkovín a produkciu inzulínu pre kontrolu hladiny glukózy v krvi.

Ak nemôže pankreas fungovať na 100%, niektoré kľúčové živiny v potrave sa stanú pre telo nedostupnými. Môžu tak nastať tri hlavné pankreatické problémy:

diabetes, ktorý nastáva v dôsledku nedostatočnej sekrécie inzulínu a je jedným z najnebezpečnejších a najrozšírenejších pankreatických poruchúch

akútna alebo chronická pankreatitída, ktorá vedie k zápalu a poškodeniu tkaniva pozdĺž pankreasu

rakovina pankreasu, ktorá je 5. hlavnou príčinou úmrtí na rakovinu v Amerike a má úmrtnosť 100%.

Strava a životný štýl v súčasnej dobe hrá významnú úlohu v obnove zdravia pankreasu. Aj keď štúdie o účinkoch bylín na pankreas sú obmedzené a niektoré dokonca nepresvedčivé, niektoré sľubné predbežné štúdie môžu poskytnúť základ pre ďalší výskum v oblasti porúch pankreasu. Týchto 10 bylinných doplnkov môže tiež prispieť k posilneniu zdravia slinivky, posilniť ju a chrániť ju pred chorobami:

TIP: „Histamin blocker s moringou, kurkumou a kvercetínom – herbatica.sk„

Praslička

Praslička je bohatá na oxid kremičitý o ktorom sa predpokladá, že pomáha liečiť a obnovovať poškodené tkanivá spôsobené zápalom od pankreatitídy. Okrem toho, jedna štúdia, ktorá analyzovala účinky extraktu z prasličky na diabetických krysách zistila po 5 týždňoch liečby významné antidiabetické vlastnosti a regeneráciu pankreasu.

Oregano

V tradičnej medicíne je oregano používané na liečbu chorôb spojených s oxidáciou, ako je napríklad cukrovka. Oregano je bohaté na prírodné fenolové antioxidanty. V roku 2004, vedci z University of Massachusetts študovali anti-diabetické mechanizmy extraktu z oregana a zistili, že môže viazať pankreatickú amylázu u prasiat. Tieto výsledky podporujú názor, že oregano by mohlo byť anti-hyperglykemické činidlo pre dlhodobú kontrolu hyperglykémie a diabetických komplikácií

Haritaki

V roku 2007 vedci z University of Pittsburgh Cancer Institute zistili, že táto bylina, latinsky Terminalia chebula, má vlastnosti potláčajúce rakovinové bujnenie a môže zabrániť alebo spomaliť rast rakovinových nádorov pankreasu. Lekári sa domnievajú, že je to dané tým, že pankreatické nádorové bunky odumierajú prirodzene v procese známom ako apoptóza, bez toho aby dochádzalo k vedľajším toxickým účinkom. V priebehu toho istého roku bolo preukázané, že perorálny príjem vodného extraktu z haritaki znižuje zvýšenú hladinu glukózy v krvi o 43,2% a obsah pečeňového a svalového glykogénu o 75% a 62,9% v uvedenom poradí, čo naznačuje, že môže mať potenciálnu hodnotu pri liečbe diabetes.

Nechtík

Fytofarmakologické štúdie rôznych extraktov z nechtíka vykazujú protizápalové, anti-vírusové a anti-genotoxické terapeutické vlastnosti. V roku 2006, španielski vedci ukázali, že extrakt z nechtíka má účinky, ktoré by mohli potenciálne zabraňovať šíreniu nádorových buniek v rozpätí od 70-100% pri testovaní na celej rade ľudských a myších nádorových bunkových línií, vrátane pankreatických nádorových buniek. To znamená, že táto bylina má cytotoxické vlastnosti nádorových buniek, a že nechtík môže vyvolať aktiváciu lymfocytov. Ak je pankreatitída spôsobená vysokým príjmom alkoholu, aplikácia masti z nechtíka môže pomôcť zabrániť dehydratácii.

Púpava

Rovnako ako nechtík a haritaki, púpava je považovaná za účinnú pri liečbe proti agresívnym a odolným pankreatickým nádorovým bunkám. V roku 2012, vedci z Kanady zistili, že extrakt z koreňa púpavy môže byť účinný v boji proti rakovinovým bunkám bez významného vplyvu na bunky nerakovinné.  Čaj vyrobený z púpavy je tiež známy pri čistení čriev a pomôže zotaviť a liečiť poškodené pankreatické tkanivá.

Horec

Táto bylinka sa osvedčila ako jeden z najlepších v podpore zdravia pankreasu. Korene horca môžu stimulovať pankreas, žlčník a sliznicu žalúdka na zvýšenie sekrécie pankreatických enzýmov, žlči, žalúdočných kyselín a tráviacich štiav.

Voduľka kanadská

Teraz považovaná za ohrozený druh, Voduľka kanadská, lat. Hydrastis canadensis, je dnes pre jej liečivé a terapeutické účinky jednou z vysoko hodnotných bylín. Viac ako jej schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi a napomáhaniu celkového fungovania pankreasu, voduľka tiež pomáha stimulovať beta-bunky slinivky, čo je prínosom pre ľudí trpiacich cukrovkou.

Voduľka kanadská má diuretické, antibakteriálne, antiseptické, čistiace vlastnosti, slúži ako preháňadlo, tonikum, žalúdočný a svalový stimulant, pôsobí protizápalovo, má zvláčňujúce a protikŕčové vlastnosti. Podľa výskumu je voduľka schopná podporovať zdravé fungovanie hrubého čreva, sleziny a pankreasu. Tiež zvyšuje tvorbu žlče.

Borievky

Borievky ponúkajú veľké množstvo zdraviu prospešných živín potrebných pre ľudské telo. Semená a struky borievok sú efektívne pri zlepšovaní funkcie tráviaceho systému a slinivky. Reguláciou normálneho fungovania slinivky brušnej sa dosiahne stabilná hladina cukru. To môže byť veľmi užitočné pre tých, ktorí trpia cukrovkou.

Olivové listy

V priebehu času sa mnoho ľudí presvedčilo o užitočných vlastnostiach olivových listov a ich prínos pre zdravie. Tieto listy skutočne obsahujú účinné zložky, ktoré pomáhajú zlepšovať obehový systém, detoxikovať krv, odstrániť voľné radikály a znížiť krvný tlak. V dlhodobom horizonte tieto výhody pomáhajú k posilneniu štítnej žľazy, pečene a funkciu pankreasu.

Olivové listy obsahujú oleuropein. Táto chemická zlúčenina slúži ako protizápalový prostriedok v pankrease. To prispieva k zníženiu opuchov a bolesti spojené s pankreatitídou. Ďalej obsahuje kyselinu olejovú, ktorá je užitočná pre zbavenie sa voľných radikálov spôsobujúce významné bunkové poškodenie orgánu. O olivových listoch sa zistilo, že majú potenciál tiež spomaľovať šírenie nádorových buniek. Výskum ďalej ukazuje, že použitie olivových listov je prospešné pre zníženie rizika rakoviny prsníka a pankreasu.

Sladké drievko

Sladké drievko je považované za vynikajúce pri liečbe mnohých porúch pankreasu – a to najmä v tradičnej čínskej medicíne. Podľa výskumov sladké drievko obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré pracujú na znížení bolestí a opuchov spojených s chodobami pankreasu, ako je napr. pankreatitída.

Návrat hore