Ako láskavosť k ostatným môže prospieť vášmu zdraviu

Ako láskavosť k ostatným môže prospieť vášmu zdraviu

Je dobré byť dobrý. Všetci v podstate vieme o zdravotných výhodách vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a udržiavania hydratácie, no je tu jeden jednoduchý prostriedok na zlepšenie pohody, na ktorý často zabúdame: byť láskavý.

Vykonávanie jednoduchých činov láskavosti dokáže všetko od zlepšenia vášho duševného zdravia až po úľavu od fyzickej bolesti, podľa mnohých vedeckých výskumov. A čo viac, naše milé skutky ovplyvňujú oveľa viac ľudí, ako očakávame. Jedna kalifornská štúdia ukázala, že láskavosť k jednému človeku často prospieva desiatkam ďalších ľudí, vďaka čomu je „uzdravenie sveta“ viac než len klišé.

Je zrejmé, že láskavosť vo všeobecnosti pramení skôr z pocitu altruizmu než z ohľaduplnosti k vlastnému zdraviu, ani sa nikdy neobjaví na predpise vášho lekára. Ale tieto zistenia vám poslúžia ako pripomienka, že láskavé rozhodnutie je vždy správne, bez ohľadu na to, aký zlý deň ste mali. Tu sú len niektoré zo zdravotných výhod láskavosti:

Robiť dobré skutky pomáha znižovať úzkosť

Pre tých, ktorí trpia úzkosťou v sociálnych situáciách, môže vykonávanie náhodných prejavov láskavosti, z ktorých majú prospech ostatní, pomôcť preformulovať ich postoj. Štúdia publikovaná v časopise Motivation and Emotion zistila, že ľudia trpiaci úzkosťou, ktorí počas štyroch týždňov robili altruistické skutky – napríklad kosili susedov trávnik alebo darovali krv – sa ich stav zlepšil. Potom bolo pravdepodobnejšie, že budú vnímať sociálne interakcie v pozitívnejšom svetle v porovnaní s obdobím pred experimentom.

Láskavosť dokáže doslova utíšiť bolesť

Nie je to len vaše duševné zdravie, ktoré sa zlepšuje dobrosrdečným správaním – viera, že niekto sa k vám správa benevolentne, vám tiež môže pomôcť vydržať skutočnú bolesť, hovorí výskum z University of Maryland. Takže ak si predstavíte, že vás inštruktor na hodine telocvične núti robiť to extra kolo burpees, aby vám pomohol dostať sa do kondície, popálenie znesiete lepšie, ako keby ste si mysleli, že je sadistka. Dáva zmysel.

Vyslovenie „ďakujem“ môže zlepšiť váš vzťah

Láskavosť začína doma. Napriek tomu, že jeden druhému pohárik nemôže ublížiť, ukázalo sa, že jednoduchý akt povedať „ďakujem“ môže vážne zvýšiť kvalitu vášho vzťahu s vaším milovaným, podľa výskumu University of Georgia. Všetko súvisí s tým, že sa váš partner cíti oceňovaný a naopak. Zdá sa, že so zdravými vzťahmi, ktoré sú kľúčom k vašej duševnej pohode, môže byť malá láskavosť veľmi dlhá.

Byť láskavý môže zachrániť aj vašu kariéru

Konkrétne ten najdôležitejší vzťah s vaším šéfom. Očividne, ak podpíšete e-mail s ohľaduplnou poznámkou obsahujúcou milé slová, ako napríklad „Ďakujem veľmi pekne! Som naozaj vďačný“, budete žať výhody. Váš šéf bude štedrejší vo svojom názore na vás a bude vás považovať za kompetentnejšieho, v porovnaní s tým, keby ste takúto správu neuviedli. Potrava na zamyslenie.

Foto a Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Francesca Specter

Návrat hore