Čo môžem jesť, aby som si posilnil imunitu?

Čo môžem jesť, aby som si posilnil imunitu?

Pretože dvojité dávkovanie vitamínu C, keď vám začne tiecť z nosa, nie je udržateľná stratégia.

Váš imunitný systém je jednou z najcennejších vecí, ktoré máte – a neslúži len na odvrátenie nádchy a kýchania. Tvorí ho armáda buniek, ktoré každý deň usilovne pracujú na ochrane vášho tela pred všetkými typmi bakteriálnych infekcií, vírusov, otravou jedlom, autoimunitnými ochoreniami a dokonca aj rakovinou.

Bojovníci imunitného systému potrebujú kvalitnú a pravidelnú výživu a tieto potraviny zohrávajú dôležitú úlohu pri pomoci nášmu imunitnému systému zvládnuť každodenné útoky naň. Koľko ich môžete zjesť tento týždeň?

1. Brazílske orechy

Tieto orechy sú skutočnou superpotravinou pre imunitu, pretože obsahujú dostatočné množstvo selénu a vitamínu E, ktoré sú nevyhnutné pre normálnu protilátkovú reakciu – životne dôležitý proces, ktorý identifikuje a neutralizuje škodlivé baktérie a vírusy.

Nanešťastie, britská pôda má veľmi nízky obsah selénu, preto aj produkty v nej pestované majú nízky obsah tohto minerálu. Ak máte slabý imunitný systém, uistite sa, že užívate kvalitný multivitamín, ktorý obsahuje selén.

2. Červené papriky

Vedeli ste, že paprika obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče? Niet pochýb o tom, že tento vitamín je absolútne nevyhnutný pre imunitu. V závislosti od vírusu môže pôsobiť bakteriostaticky (bráni rastu chrobákov) alebo baktericídne (zabíja chrobáky).

3. Sladké zemiaky

Nádherné oranžové farbivo sladkých zemiakov je spôsobené fytochemickým beta-karoténom, ktorý sa v tele mení na vitamín A.

Táto živina je zodpovedná za udržiavanie aktívneho týmusu. Táto lymfatická žľaza, ktorá sa nachádza tesne pred srdcom, je vysoko antivírusová, pretože pomáha bunkám stať sa odolnými voči vírusovým útokom.

4. Slnečné žiarenie

Dobre, technicky nie je potravina – ale slnko je zďaleka najlepší zdroj vitamínu D, ktorý je nevyhnutný na aktiváciu našej imunitnej obrany. Výskum naznačuje, že keď čelia baktériám a vírusom, imunitné bunky najprv hľadajú vitamín D, aby mohli správne vykonávať svoju prácu. Ak však nenájdu dostatok vitamínu D, nedokončia proces aktivácie, čo by mohlo znamenať, že sa chrobák uchytí a spustoší váš organizmus.

Podľa časopisu British Medical Journal má viac ako 50 % z nás nedostatočné množstvo vitamínu D, pretože mnohí z nás majú problémy s využívaním vitamínu D, ktorý získavajú z potravy. Dobrou správou je, že tento vitamín si môžeme v tele uložiť, aby nám pomohol prežiť tmavé zimné mesiace, takže využite letné dni a doprajte si trochu slnka na pokožke.

5. Vajcia

Vajcia obsahujú veľké množstvo minerálu zinku, ktorý sa podieľa na viac ako 200 enzýmoch v tele a je kľúčový pre zdravie imunitného systému. Aby sme predišli nedostatku zinku, potrebujeme jeho pravidelný príjem, pretože naše telo nemá na jeho uskladnenie vyhradený systém.

Autor: Rose Glover / Zdroj a Foto: Heathly Magazine

Návrat hore