Najlepšie cvičenia na zlepšenie krvného obehu nôh

Najlepšie cvičenia na zlepšenie krvného obehu nôh

Zlý krvný obeh v nohách nie je nikdy príjemný pocit. Je nepríjemné, či už nám zrazu častejšie mrznú prsty na nohách, alebo máme pocit necitlivosti nôh. Ale prekrvenie nôh nie je prvá myšlienka, ktorá nám príde na um, pretože prietok krvi zvyčajne robí svoje bez toho, aby sme potrebovali pozitívnu podporu.

No to je mylná predstava. Pomôcť rozprúdiť krv cvičením je skvelý spôsob, ako zlepšiť krvný obeh v nohách. Ale kde vôbec začať?

Chôdza

Chôdza je prvým na našom zozname a najodporúčanejším cvičením na zlepšenie krvného obehu a prietoku krvi v nohách. Chôdza je dosť jednoduchá, keď nemáme zlý krvný obeh, ale mať niekoho, kto s vami pôjde alebo bude pracovať na asistovanej chôdzi, je nevyhnutné pre tých, ktorí bojujú s necitlivosťou a mravčením nôh. Znamená to len to, že môže byť užitočné mať chodítko alebo niečo, čo podoprie časť vašej váhy.

Či už ste mladé jarné kuriatko alebo niekto na staršej strane, je to vynikajúce pre vaše kardiovaskulárne zdravie. Nie je ani príliš namáhavá, takže je ľahko dostupná pre každého. Samozrejme, vždy môžete postúpiť k behu, ak sa cítite pohodlne!

Pumpovanie členkov

Existujú dva spôsoby, ako to môžete robiť. V ľahu a v stoji. Stoj je trochu namáhavý pre lýtkový sval. Začnite v ľahu na chrbte. Ohýbajte členky tak, aby vaše členky smerovali k holeniam. Potom ohnite chodidlo späť smerom k holeniam.

Toto môžete robiť aj v stoji a pri vykonávaní zdvihov lýtok. Potom sa môžete vytlačiť na špičky a vrátiť sa späť. Existuje spôsob, ako pridať ďalšiu vrstvu zložitosti chôdze po špičkách. Pri chôdzi sa najprv dotknite zeme pätou a potom sa pri pohybe vpred vytláčajte na špičky. Tieto variácie zlepšia vaše nohy.

Koleno na hrudník

Koleno na hrudník je ďalší skvelý spôsob, ako uvoľniť nohy a rozprúdiť krv. Môžete ho robiť v dvoch rôznych variantoch, buď na chrbte, alebo v stoji. Ležanie na chrbte si vyžaduje o niečo menej koordinácie a môže byť užitočné, ak je váš krvný obeh v nohách hrozný.

Začnite tým, že si ľahnete na chrbát s vystretými nohami. Potom si jedno koleno priblížte k hrudníku a objímte ho tak, že ho buď chytíte rukami za holeň, alebo ho budete držať bližšie ku kolenu. Uvoľnite sa a vymeňte nohy.

Môžete to urobiť tak, že sa postavíte alebo budete chodiť tak, že chytíte holennú kosť a objímete koleno, ako keď ste ležali. Ak rýchlo stratíte rovnováhu, je lepšie robiť túto variáciu na chrbte, aby ste sa vyhli zraneniu.

Natiahnutie lýtok

Nie všetky cviky musia byť skutočným cvičením. Niekedy je skvelé sa len tak pretiahnuť. Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako to môžete urobiť. Po prvé, priblížte sa k stene s oboma rukami opretými o stenu, čo je najjednoduchšia metóda. Vezmite jednu nohu, ohnite prsty na nohách smerom nahor a nechajte ich opreté o stenu. Potom sa telom priblížte k stene, aby ste pocítili natiahnutie. Následne nohy vymeňte a jemne sa kolísajte dopredu a dozadu, aby ste sa natiahli viac a viac.

Intenzívnejšie cvičenie na precvičenie jadra, ramien a paží nie je zlé. Táto variácia sa nazýva pes smerom nadol. Začnite na kolenách a rukami v polohe na stole. Zápästia by mali byť priamo pod ramenami a kolená pod bokmi. Potom s rukami rovno na podlahe zaborte prsty na nohách do zeme a vytlačte sa ale do vzduchu tak, aby ste vytvorili prevrátené písmeno V. Budete cítiť natiahnutie v lýtkach a po zadnej strane nôh.

Kľúčom k úspechu je pohyb

Pohyb je v konečnom dôsledku najlepší spôsob, ako rozprúdiť krvný obeh v nohách. Dôležité je však vedieť, čoho je vaše telo schopné, aby sme si nespôsobili prílišné natiahnutie alebo zranenie. Samozrejme, nikdy nie je na škodu mať aj dodatočnú oporu. Dámske kompresné ponožky sú jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť. Kompresné ponožky privádzajú prietok krvi do oblastí, ktoré sú stlačené, čo je dôvod, prečo ich mnohí nosia počas dlhých letov lietadlom, kde je nízka cirkulácia vzduchu.

Používanie penových valcov a iných masážnych pomôcok je ďalším riešením, ktoré môže byť veľmi užitočné. Masírovanie svalov ich rozhýbe a môže zlepšiť váš krvný obeh a zároveň znížiť bolesť, ktorú môžete pociťovať pri zvýšenej námahe. Penové valce, masážne pištole a masážne loptičky alebo palice sú niekoľkými prostriedkami, ktoré môžete vyskúšať.

Nakoniec pohyb je niečo, čo môžeme robiť všetci bez ohľadu na športové schopnosti. Ide o metódu bez nákladov, ktorú môžeme robiť všetci. Chôdza, beh alebo strečing môžu zlepšiť váš zlý krvný obeh nôh. Zároveň využijete množstvo zdravotných výhod.

Foto: Freepik / Zdroj a Autor: Wellbeing Magazine

Návrat hore