Sviatočné hostiny na báze rastlinnej stravy "nezruinujú banku"

Sviatočné hostiny na báze rastlinnej stravy „nezruinujú banku“

Vegánska spoločnosť tvrdí, že prechod na rastlinnú vianočnú večeru by mohol pri rastúcich nákladoch ušetriť peniaze.

Organizácia tvrdí, že nákladným Vianociam sa dá vyhnúť „jednoduchou a ľahkou výmenou“, ktorá vylúči živočíšne produkty, čím sa priemerná vianočná večera (s pudingom a krémom) zníži z približne 35,47 na 22,18 eur.

Výpočty Vegánskej spoločnosti vychádzajú z výmeny tradičných mäsových jedál za rastlinné alternatívy vrátane orechových placiek s brusnicovo-pomarančovou omáčkou a mletej baklavy (variácia na mleté koláče so smotanou).

Úspora 13,29 eur by bola „veľmi potrebná v čase, keď rastú náklady na potraviny, palivo a energie“.

Organizácia poukazuje na to, že vták s hmotnosťou 8 až 12 kg si vyžaduje približne tri hodiny v rúre, zatiaľ čo oveľa väčší moriak s hmotnosťou 20 až 24 kg si môže vyžiadať najmenej päť hodín prípravy, čo znamená vyššie účty za plyn a elektrinu počas sviatkov.

„Hoci sa náklady na prevádzku rúry líšia v závislosti od modelu, ktorý máte, a novej záruky ceny energie, zapnutie rúry na päť hodín vás vyjde približne na 1,80 GBP. To je v ostrom kontraste s naším odporúčaným sviatočným menu, ktoré je navrhnuté tak, aby v rúre trvalo len 30 minút, čo zodpovedá nákladom len 18 pencí. Medzi ďalšie obľúbené vegánske jedlá, ktoré sú stále lacnejšie, patria pečené orechy (jedna hodina za 36 pencí), hubový wellington (50 minút za 30 pencí) a vegánske klobásy (16 minút za 9 pencí),“ uvádza Vegánska spoločnosť.

“ Tieto zistenia ukazujú, že vyradenie niektorých živočíšnych výrobkov … by mohlo ušetriť takmer 15 eur z vášho nákupu potravín “

Claire Ogleyová, vedúca kampaní, politiky a výskumu Vegánskej spoločnosti. Komentuje: „Nemôžeme poprieť, že krízu životných nákladov pociťujeme v celej krajine, ale nemyslíme si, že by to malo znamenať, že rodiny by sa mali tento rok pripraviť o sviatočnú hostinu. Tieto zistenia ukazujú, že vyradenie niektorých živočíšnych výrobkov a niektoré zmeny by mohli ušetriť takmer 15 libier z nákupu potravín. Vzhľadom na neustále rastúce ceny sa určite oplatí preskúmať, ako by vám vegánske Vianoce mohli pomôcť znížiť náklady bez toho, aby ste museli niečo vynechať.“

Vegánska spoločnosť dlhodobo vedie kampaň s cieľom vyvrátiť mýty o nákladoch na vegánske potraviny. Teraz štúdia Oxfordskej univerzity z roku 2021 potvrdzuje nákladovú efektívnosť bezmäsitých jedál. Výskumníci zistili, že vegánska strava „má najviac znížené náklady na potraviny“. Až o 25 – 29 % nižšie ako ostatné, vrátane vegetariánskej a pescatariánskej.

Údaje spoločnosti Kantar z roku 2020 to ďalej potvrdzujú, keďže analytici zistili, že vegánske jedlá sú v priemere o 40 % lacnejšie ako rybie alebo mäsové ekvivalenty.

Porovnanie cien tovaru, recenzie, hodnotenia

Zdroj a Foto: Natural Products / Autor: Rosie Greenaway

Návrat hore