Zdravá forma kofeínu – maté čaj

0

V našom končinách sa začína maté čaj stávať čoraz viac populárny. Bylinka Yerba mate pripomína vôňou zelený čaj. Maté však neprišlo do našich končín z Číny ako zelený čaj, ale z Južnej Ameriky, kde ho v minulosti využívali ako alternatívu k tradičným čajom. Všimli si totiž jej neskutočné povzbudzujúce účinky a tiež jej využitie pri liečbe mnohých ochorení. Najväčšou výhodou je však to, že maté neobsahuje tradičný kofeín a nemá teda žiadne vedľajšie účinky.

Maté čaj má podobnú chuť ako niektoré druhy zelených čajov. Pripravuje sa máčaním sušených lístkov a vetvičiek cezmíny paraguajskej v horúcej vode, nie vriacej. Ak by ste ho zaliali vriacou vodou, čaj by mohol zhorknúť. A prečo je maté také obľúbené? Práve pre jeho povzbudivé účinky. Prinesie Vám podobný stav ako po prijatí väčšieho množstva kofeínu, ale bez vedľajších účinkov ako sú nervozita či podráždenie. Maté dodáva Vášmu organizmu energiu bez negatívnych vedľajších účinkov. Miesto kofeínu sa v maté nachádza zlúčenina nazývaná mateín.

Čo maté prináša organizmu?

Rovnako ako napríklad zelený čaj, aj maté čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok. Z antioxidantov sa tu nachádza najmä kvercetín, ktorý je výborným spolupracovníkom pri redukčných diétach. Nachádza sa tu tiež teobromín, ktorý má vysoko povzbudivé účinky a teofylín, ktorý využívajú medicínske spoločnosti pri liečbe astmy.

Zdroj: www.feenkraut.de

minerálnych látok má maté vysoký obsah zinku, mangánu, vápniku, železa, selénu, horčíka, fosforu a draslíku. Maté vám tiež dodá potrebné množstvo vitamínu A, B1, B2, niacín, B5, B komplex, C a E. Obsahuje tiež kyselinu pantoténovú, inositol a 15 druhov aminokyselín. Všetky tieto živiny sú dôležité pre zdravú telesnú funkciu človeka.

Aké sú teda výhody pitia maté čaju?

Existuje hneď niekoľko zdravotných vplyvom, pre ktoré sa oplatí piť maté čaj. Maté pôsobí na organizmus detoxikačne a posilňuje náš imunitný systém. Tým dokáže vplývať aj na rôzne druhy alergie, ktoré utlmuje. Počas dňa zvyšuje prísun energie, ale nemá žiadny vplyv na spánok. Mateín neúčinkuje ako kofeín, a preto nebudete pociťovať žiadnu nespavosť. Maté je vhodné piť aj počas cvičenia. Uvoľňuje svalstvo a pomáha spaľovať viac kalórií. Okrem toho zvyšuje prísun živínkyslíka do srdca počas cvičenia. Môžete ho piť aj v práci či v škole, pretože zvyšuje sústredenosť a zlepšuje aj náladu. V poslednej dobe sa vyzdvihujú aj nové vlastnosti maté čaju a to schopnosť zníženia rizika srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice alebo tiež preventívne účinky v boji proti vzniku rakoviny. Nemôžeme však zabudnúť ani na najčastejšiu chorobu dnešných dní. Maté totiž dokáže pomôcť aj pri liečbe nádchy alebo chrípky. Horúci čaj zmierňuje upchatý nos, dokáže predísť dehydratácií a upokojuje poškodené membrány, ktoré lemujú Váš krk a nos. Čaj je počas chrípky dobré piť najmä pred spaním.

Stimul duševnej činnosti

Podľa mnohých  lekárskych výskumov je maté výborným podporným prostriedkom Vašej mysle. Jeho účinky využívajú napríklad študenti, ktorí ho vymenili za škodlivý kofeín. Kofeín môže poškodzovať pamäť, narúša spánok a spôsobuje nervozitu. Maté tieto vedľajšie účinky nemá. Veľmi dobre pôsobí na mozog a dokonca môže znížiť aj riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Veľkou výhodou maté čaju je navodenie rýchleho a kvalitného spánku. Jeho účinky totiž nechávajú myseľ aktívnu, pri vedomí, aj keď telo je uvoľnené a spí. To znamená, že sa ráno zobudíte odpočinutí a oddýchnutí a Vaša myseľ pracuje na plné obrátky. Podporujúce účinky maté čaje sa využívajú aj pri liečbe najčastejšej choroby dnešnej civilizácie – fyzického vyčerpania zo stresu. Keďže maté zlepšuje náladu, prebúdza telo aj dušu, dokáže kvalitne bojovať proti rôznym formám stresu.

Pomáha pri redukciách hmotnosti

Zdroj: www.bootsnall.com

Ak držíte diétu, maté čaj určite zaraďte do svojho denného nápojového lístka. Maté totiž znižuje chuť do jedla a je prospešné pre Vaše trávenie. Maté zvyšuje energetický výdajoxidáciu tukov u ľudí. Mali by ste ho piť najmä pri dlhodobých diétach, pretože v kombinácií s čerstvými ovocnými šťavami, dodáva organizmu množstvo potrebných živín. Obezita a nadváha postihujú dnes naozaj veľké množstvo ľudí a sú spojené aj s ďalšími chorobami ako cukrovka, hypertenzia či problémy so srdcom. Pitie maté pôsobí preventívne aj na vznik týchto ochorení. Samozrejme, nielen diéta postačí na zníženie hmotnosti. Potrebné je aj cvičenie. A tu Vám bude opäť skvelým pomocníkom maté. Jeho unikátne viazanie kofeínu – mateín je výnimočným nástrojom pre vytrvalostné výkony. Zvyšuje bdelosť športovca, jeho výkon, bez škodlivých vedľajších účinkov, ktoré má kofeín.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.