Príčiny škrabania, hryzenia a svrbenia u psov a ich liečba

1

Každú noc počúvate, ako sa váš pes škriabe a už ste z toho na prášky? Už sa nemôžete pozerať na to ako si psík konštantne olizuje labku a hryzenie vlastného chvosta už nie je vtipné?

Ak je vám to nepríjemné, skúste sa zamyslieť, ako sa musí cítiť chudák pes.

Kompulzívne škrabanie, lízanie a žuvanie je u psov celkom bežné správanie a má celý rad príčin. Môžu byť tiež škodlivé. Jedným z prvých príznakov, že váš pes má problém by mohlo byť spozorovanie tzv. „hot spot-u“. Je to červená, mokrá a podráždená oblasť, ktorú si pes zapríčinil pretrvávajúcim žuvaním, olizovaním, škrabaním alebo odretím. Tieto miesta, odborne nazývané „akútne vlhké dermatitídy“, sa môžu objaviť kdekoľvek na tele vášho psa: často ich nájdeme na hlave, hrudníku, alebo na bokoch. Vzhľadom k tomu, že psy si často lížu a škriabu postihnuté oblasti, tieto sa môžu rýchlo zväčšiť a stať sa mimoriadne bolestivé.

Príčiny, prečo sa psi škriabu, lížu a kúšu:

Na vine môže byť celý rad dôvodov, od alergií, cez nudu až po parazity:

Alergie. Ak sa psie škriabanie vymkne z kontroly, je to často následkom alergie na potraviny alebo za to môžu environmentálne spúšťače, vrátane plesní a peľu. Psy si môžu tiež vyvinúť podráždenie kože nazvané kontaktná dermatitída, ak prídu do kontaktu s látkami ako sú napríklad pesticídy alebo mydlo.
Nuda alebo strach. Rovnako ako si ľudia úzkosťou môžu hrýzť nechty alebo točiť vlasy, psy môžu mať podobné fyzické reakcie na uvedené psychologické stavy. V skutočnosti sa u niektorých psov objavuje ochorenie podobné ľudskej obsedantno-kompulzívnej poruchy. To sa môže prejaviť škrabaním, olizovaním, alebo hryzením, ktoré môže spôsobiť vážne poškodenie.
Suchá koža. Rôzne faktory, vrátane zimného počasia a nedostatok mastných kyselín môžu spôsobiť suchú kožu u psov. Vaše zviera môže reagovať na nepohodlie tým, že si začne postihnutú srsť škriabať alebo olizovať.
Hormonálna nerovnováha. Ak telo vášho psa neprodukuje dosť hormónu štítnej žľazy, alebo produkuje príliš veľa kortizolu, môže dojsť k povrchovým kožným infekciám. Môžete si všimnúť malých, červených škvŕn ktoré si váš pes môže poškriabať alebo lízať ako keby sa trápil alergiami.
Bolesť. Keď sa snažíte prísť na príčinu, prečo sa váš pes nadmerne olizuje alebo hryzie, uistite sa, že ste vzali do úvahy možnosť, že je mu niečo fyzicky nepríjemné. Napríklad, ak zistíte, že váš pes si opakovane hryzie labu – môže v nej mať tŕň alebo iný ostrý predmet. Nutkavé žuvanie alebo olizovanie môže byť tiež reakcia na ortopedické problémy, vrátane artritídy a dysplázie bedrového kĺbu.
Parazity. Medzi najčastejšie príčiny nutkavého olizovania, hryzenia alebo škrabania u psa sú blchy, kliešte a roztoče. Aj keď sú kliešte často viditeľné voľným okom, blchy často zostávajú neviditeľné pokiaľ sa nejedná o veľké napadnutie. Roztoče sú taktiež mikroskopické. Takže nepredpokladajte, že váš pes netrpí parazitmi len preto, že ich nemôžete vidieť.

Pretože existuje veľa dôvodov, prečo sa psy nadmerne škriabu, určite sa poraďte sa so svojím veterinárom akonáhle si všimnete problém. Veterinár pomôže zistiť príčinu správania a určiť najlepší liečebný plán. V závislosti na príčine kompulzívneho správania u vášho psa , toto by mohlo zahŕňať:

Odstránenie parazitov. Existuje celý rad produktov proti blchám a kliešťom, ktoré váš veterinár môže odporučiť. Naviac, pokiaľ problémy s hryzením alebo žuvaním sú spôsobené blchami, uistite sa, že ste poriadne umyli psiu postieľku a povysávali v byte všetky koberce a čalúnený nábytok aby sa znížila pravdepodobnosť opätovného napadnutia. Tiež je potrebné liečiť všetky ostatné zvieratá v domácnosti.
Zmena stravovania. Ak alergia na určité potraviny má za následok svrbenie u psa, eliminovanie určitých zložiek (napríklad hovädzieho alebo pšenice) z každodennej stravy môže mať obrovský vplyv. Váš veterinár môže odporučiť v tomto prípade špeciálnu diétu pre vášho maznáčika. Pridanie prírodných doplnkov, mastných kyselín do bežných potravín môže tiež pomôcť riešiť suché kožné problémy a udržať srsť vášho psa zdravú.
Lieky. Váš veterinár môže predpísať lieky na liečbu zásadných kožných problémov. Navyše, váš veterinár môže odporučiť používanie lokálnych alebo systémových antibiotík, steroidov, alebo špeciálnych prípravkov proti svrbeniu alebo kožných infekcií.
Prevencia. Vzhľadom k tomu, že nutkavé správanie u psa môže spôsobiť vážne škody, je dôležité odradiť psa od žuvania, olizovania, alebo škrabania postihnutej rany. Niektoré nápady zahŕňajú použitie špeciálneho spreja na zabránenie lízania rany, nosenie špeciálneho obojku, aby sa zabránilo prístupu k ranám, alebo udržanie svojho psa blízko po vašom boku keď ste doma.
Riešenie úzkosti alebo nudy. V niektorých prípadoch, nutkavé hryzenie, žuvanie alebo olizovanie sa vyvinie v reakcii na strach, stres, alebo nedostatočnú stimuláciu. K zníženiu tohto nebezpečenstva uistite sa či váš pes má zaručený dostatok pohybu, pozornosti a lásky. Tu môže byť tiež užitočné, aby ste zaobstarali svojmu psíkovi žuvaciu hračku alebo kosť aby sa zbavil stresu a ako náhrada za nevhodné správanie.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne