5 wellness destinácií, ktoré si treba rezervovať v roku 2022

5 wellness destinácií, ktoré si treba rezervovať v roku 2022

Po uvoľnení cestovných obmedzení po celom svete a po dvoch rokoch neistoty je teraz ten správny čas na to, aby ste si zaobstarali cestu do wellness destinácie, ktorá vám zlepší život. Cestovanie bolo jedným z prvých odvetví, ktoré zasiahla pandémia, ale už sa spamätáva – a wellness cestovný ruch je na čele. Predpokladá sa, že globálny trh s wellness cestovným ruchom, ktorého hodnota v roku 2019 dosiahne 720,4 miliardy USD, porastie v rokoch 2020 – 2025 o 20,9 % – rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný sektor wellness ekonomiky.

„Tam, kde sa dovolenka predtým vnímala ako príležitosť na potešenie, nastal posun k využívaniu príležitosti na duchovný rast, kontakt so sebou samým a spoznávanie wellness zážitkov,“ hovorí Céline Vadam, zakladateľka a generálna riaditeľka WE(i) Think a členka iniciatívy Global Wellness Institute pre wellness turizmus.

Z prieskumu Global Wellness Institute vyplynulo, že 76 % potenciálnych cestovateľov uviedlo, že ich ďalšia cesta bude zahŕňať wellness zložku, zatiaľ čo podľa nedávneho prieskumu spoločnosti American Express by 68 % založilo celú svoju dovolenku na zlepšení svojej pohody. „Pri cestovaní sú ľudia vnímavejší a majú viac času na nové veci. Je to skvelý čas na praktizovanie wellness,“ súhlasí Vadam.

Kedy si mám rezervovať?

Február je prirodzeným obdobím, kedy sa môžete zamyslieť nad dovolenkou na tento rok, či už chcete využiť obľúbené miesta na školské prázdniny, alebo vás už nebaví britské počasie a chcete sa na niečo tešiť. „Ak chcete mať viac možností a výhodnejšie ponuky, začnite sa o svojej budúcej dovolenke zaujímať už teraz,“ radí Vadam. Tu je návod, kam ísť.

Pre spojenie s prírodou: Maldivy

Podľa Global Wellness Institute 72 % cestovateľov považuje „spojenie s prírodou“ za svoje hlavné očakávania od wellness cesty a vďaka bielym piesočnatým plážam a tyrkysovým vodám sa na Maldivách objavuje množstvo oddychových miest, ktoré túto potrebu spĺňajú.

Kde sa ubytovať:

Joali Being – Toto prírodou pohlcujúce útočisko sa nachádza medzi sviežimi kokosovými palmami a jeho cieľom je pomôcť vám znovu sa spojiť so sebou samým prostredníctvom opätovného spojenia s matkou prírodou.
Four Seasons Landaa Giraavaru – toto útočisko je ukryté v svetovej biosférickej rezervácii UNESCO Baa Atoll.
Velaa Private Island – je navrhnutý tak, aby pomohol hosťom cítiť sa v jednote s prírodou, každá súkromná pláž a rezidencia nad vodou je tu postavená z miestnych materiálov.

Pre ekologicky zmýšľajúcich: Kostarika

Kostarika s jogou, kúpeľmi a surfovaním na pozadí bujného dažďového pralesa a slnkom zaliateho piesku nemôže chýbať na tomto zozname. Mantra tejto krajiny znie „Pura Vida“, čo znamená „čistý život“, a stelesňuje myšlienku uvoľneného života bez zbytočných starostí a hľadania radosti v každodennom živote. „Je to úžasné miesto s takou pohodovou, radostnou a bezpečnou atmosférou. Životný štýl Pura Vida pocítite hneď, ako vkročíte na zem,“ hovorí Vadam.

Kostarika je navyše priekopníkom v oblasti udržateľnosti a môže sa pochváliť bohatou biodiverzitou – táto malá krajina má približne 5 % biodiverzity na Zemi. „Je veľmi zelená a ekologická, s roztomilými eko-lodžami, kde sa prebudíte v prírode a možno aj s leňochodom v záhrade!“, hovorí Vadam. „Uprednostňujú zelenú energiu a je tu veľa opatrení na ochranu životného prostredia. Surfovanie, joga, turistika, tanec, plávanie a dobré zdravé jedlo sú na dennom poriadku.

Kde sa môžete ubytovať:

El Silencio Lodge and Spa – Tento luxusný eko-lodge sa nachádza v 500-hektárovej rezervácii pralesa a je zameraný na prírodné živly a zároveň na procedúry inšpirované miestnymi zvyklosťami.
THE WELL at Hacienda AltaGracia – tento luxusný rezort v dažďovom pralese nepoužíva plasty, sezónne domáce suroviny a jeho súčasťou je eticky vedená kávová plantáž – hostia sa navyše môžu zúčastniť ekologických dobrodružstiev v neďalekých národných parkoch.
Tabacón Thermal Resort and Spa – v týchto udržateľných ekologických kúpeľoch sú termálne minerálne pramene ohrievané neďalekou sopkou.

Pre digitálny detox: V Peru:

Keďže práca z domu je dnes pre mnohých bežná, je čoraz ťažšie sa odpojiť. Nastupuje digitálny detox. Aj keď, samozrejme, môžete vypnúť zariadenia kdekoľvek ste, peruánsky dôraz na prírodu a duchovno je v takom rozpore s modernou technikou, že váš iPhone sa bude cítiť akoby mimo.

„Peruánska tradičná medicína s viac ako 1 400 druhmi liečivých rastlín využíva Zem ako liečiteľa,“ hovorí Vadam. „Je to vysoko duchovné miesto, ktorého symbolom je Machu Picchu, postavené Inkami na počesť boha Slnka Intiho.

Kde sa ubytovať:

Inkaterra Reserva Amazónica – V týchto 35 drevených chatkách hlboko v amazonskom pralese, kde môžete úplne vypnúť a zobudiť sa za spevu vtákov, nie je signál ani wi-fi.
Willka T’ika Wellness Retreat – v tomto hlavnom wellness zariadení v peruánskom Posvätnom údolí Inkov vymeňte e-mail za meditačnú záhradu. V izbách nie sú žiadne televízory ani telefóny a wi-fi pripojenie je len vo vyhradených priestoroch.
Belmond Rio Sagrado – v tomto ubytovacom zariadení, ktoré je obklopené úchvatnou prírodou a má ideálnu polohu na objavovanie Machu Picchu, nie je televízia.

Liečba celého tela: Island

„Sopky, fjordy, zurčiace rieky, zelené údolia, čierne piesočné pláže – Island vám predstavuje prírodu v jej najdivokejšej a najmalebnejšej podobe,“ hovorí Vadam. „Vypnite telefón, ponorte sa do krajiny a ponorte sa do sírnej vody, aby ste si naplno vychutnali liečivé účinky tohto magického ostrova.

Kam sa vybrať:

Sky Lagoon – Tieto kúpele ponúkajú panoramatický výhľad na Atlantik z nekonečného bazéna a špeciálny sedemstupňový rituál v ponuke procedúr.
Vök Baths – geotermálny bazén umožňuje hosťom zažiť islandské podmorské horúce pramene a v zime sa môžete odvážiť ponoriť do ľadovej vody.
Blue Lagoon – najznámejšie prírodné kúpele na Islande, Modrá lagúna, ponúka úplne jedinečný zážitok, kde nájdete súkromný úsek vody zasadený medzi vulkanické skaly.

Pre fitness na vyššej úrovni: Grécko

Kde inde sa môžete vrhnúť do fitness ako v rodisku olympijských hier? Grécky duch dobrodružstva je cítiť v mnohých oddychových miestach krajiny, ktoré využívajú oceán, hory a dokonca aj amfiteátre na outdoorové aktivity (zaradené do našej trojky najlepších očakávaní pre wellness výlet).

„Grécko nie sú len piesočnaté pláže, ale aj správna rovnováha medzi duševnou, telesnou a duševnou pohodou. Vyživujte svoje telo blahodarnými účinkami stredomorskej stravy, hýbte sa pri spoznávaní bohatej kultúry krajiny a obnovte spojenie pri sledovaní západu slnka,‘ hovorí Vadam.

Kde sa môžete ubytovať:

Re:Nou by Georgie Spurling – osobný tréner Georgie Spurling (z metódy GS) má teraz útočisko, ktoré sľubuje nenáročné, málo stresujúce, ale veľmi účinné tréningy spolu s výživnou stredomorskou stravou na posilnenie tela zvnútra.
Euphoria Retreat – vyberte si program Spartan Spirit of Adventure, v rámci ktorého strávite týždeň plný outdoorovej kondície objavovaním regiónu Sparta – a na konci dňa si oddýchnite v nádherných kúpeľoch.
Amanzoe – toto holistické útočisko je domovom wellness programov na mieru, ktoré zahŕňajú fitnes, prácu s telom a mindfulness pre trvalú zmenu tela a mysle.

Vedeli ste, že cestovanie vám môže pomôcť cítiť sa lepšie po psychickej aj fyzickej stránke? Tu zistíte, prečo je cestovanie dobré pre vaše telo a myseľ.

Autor: Hattie Parish / Foto a Zdroj: Vitality

Návrat hore