Ako si osvojiť "zero waste" režim krásy

Ako si osvojiť „zero waste“ režim krásy

Prečo by ste mali premýšľať o balení vašich kozmetických produktov rovnako ako o produktoch samotných­.

Znižovanie našej odpadovej stopy na planéte sa stalo otázkou „ako“ a nie „prečo“. Ale hoci sme sa všetci stali profesionálmi v recyklácii našich škatúľ pomarančového džúsu, zdá sa, že sme boli pomalší, pokiaľ ide o naše kúpeľňové skrinky. „Zatiaľ čo takmer 90 % ľudí v Spojenom kráľovstve tvrdí, že pravidelne recyklujú z kuchyne, iba 52 % tvrdí, že to isté robia v kúpeľni,“ hovorí William Brightman, spoluzakladateľ udržateľnej kozmetickej značky UpCircle.

Ale to sa začína meniť. Podľa správy spoločnosti Mintel je zníženie odpadu vytvoreného naším životným štýlom celosvetovým záujmom priemyslu krásy a osobnej starostlivosti na rok 2019. „Spotrebitelia venujú oveľa viac pozornosti svojmu vplyvu na planétu,“ varovala agentúra značky pre prieskum na trhu. Čísla hovoria samy za seba, pričom 74 % španielskych spotrebiteľov uviedlo, že sa obávajú, že zložky v ich prírodných produktoch nie sú udržateľné, zatiaľ čo 44 % organických nakupujúcich v USA tvrdí, že žijú udržateľne.

Ľahká časť

Takže tu je miesto, kde sa do toho dostanete. Začnite tým, že budete riešiť jednorazové predmety, ktoré používate každý deň. Pamätáte si ten obraz morského koníka nesúceho vatový tampón, ktorý sa stal virálnym zo všetkých nesprávnych dôvodov? Problémom je tu plastová stonka, preto ich vymeňte za ekologické alternatívy so stonkami vyrobenými z papiera alebo bambusu, ktoré sú biologicky odbúrateľné.

Vlhčené obrúsky – áno, tie, ktoré používate na odstraňovanie mejkapu už od dospievania – sú zodpovedné za 80 % zablokovaných kanalizačných potrubí „tukovec“ v Spojenom kráľovstve. Našťastie existuje jednoduchá alternatíva. Vymeňte svoje obrúsky za čistú mušelínovú handričku spárovanú s čistiacim balzamom alebo pleťovou vodou. Urobíte láskavosť aj svojej pleti.

Plastové zubné kefky sú podľa Brightmana ďalším vinníkom, najmä ak sa vymieňajú každé tri mesiace, ako radia zubári. „Netreba veľa na to, aby ste si uvedomili obrovský odpad,“ hovorí. „Našťastie existujú alternatívy: bambusovej zubnej kefke trvá rozloženie iba šesť mesiacov.“

Ďalej je čas vyčistiť nespočetné množstvo plastových fliaš, ktoré zapĺňajú vašu kúpeľňu. Správa od Zero Waste zistila, že kozmetický sektor minulý rok vytvoril viac ako 120 miliárd jednotiek obalov, z ktorých väčšina je plastová a nerecyklovateľná. „Hľadajte produkty s ľahko recyklovateľnými obalmi, ako je sklo alebo hliník, ktoré vyzerajú krásne aj na poličke v kúpeľni,“ radí Rachelle Strauss, zakladateľka Zero Waste Week. Keď skončíte s produktom vo vnútri, z vypláchnutých sklenených fliaš sa stanú vázy na kvety s jednou stonkou a dózy sú skvelé na skladovanie kozmetiky.

Alternatívne, Strauss radí „rozlúčiť sa“ s výrobkami, ktoré používajú malé balenie. Myslite na mydlá, ktorých predaj v roku 2018 po rokoch poklesu vzrástol o 3 %, s rýchlejším rastom ako tekuté mydlá a sprchové gély.

Získajte, čo potrebujete

Posledná hranica hnutia zero waste jednoducho mení vašu mentalitu. „Oddeľte svoje túžby od svojich potrieb,“ hovorí Strauss. ‚Koľko produktov ste si kúpili, a boli ste sklamaní?‘ Investujte do usilovných, viacúčelových produktov a využite extra výhody menej zapratanej poličky v kúpeľni. „Kokosový olej možno použiť ako vlasový kondicionér, zvlhčovač pokožky, odstraňovač make-upu, krém na holenie alebo balzam na pery,“ hovorí.

Čo sa týka vašej taštičky na mejkap, investujte do kozmetiky od značiek ako Pacifica, ktorá vám umožní po použití posielať prázdne obaly späť. Burt’s Bees medzitým zabezpečujú, že 89 % ich primárnych obalov je recyklovateľných. Do svojich obalov tiež zaviedli recyklovanú (PCR) živicu, vďaka ktorej je recyklácia oveľa jednoduchšia.

Svoje nechcené kozmetické výrobky a toaletné potreby môžete tiež odovzdať ženskému útulku – aj keď sú čiastočne použité. Iniciatívy ako Beauty Banks akceptujú poštové dary a dary.

Foto: iStock / Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Francesca Specter

Návrat hore