Čo je kyselina listová

Čo to robí… kyselina listová ?

Ak plánujete tehotenstvo alebo ste práve zistili, že ste tehotná, je to životne dôležitý vitamín.

Čo je to?

Látka podobná vitamínu, koenzým Q10 (tiež známy ako ubichinón) je potrebný pre rôzne procesy v tele, najmä pri výrobe energie v mitochrondrii, malých energetických centrách, ktoré sa nachádzajú v bunkách tela. Jeho antioxidačné vlastnosti chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré môžu prispievať k rôznym chronickým ochoreniam vrátane srdcových chorôb a starnutia pokožky.

Čo to robí?

Znižuje vysoký krvný tlak: Štúdia v USA zistila, že užívanie doplnku s koenzýmom Q10 prinieslo významné zlepšenia, pričom mnohí pacienti mohli znížiť svoje lieky.

Znižuje vedľajšie účinky statínov: Tí, ktorí užívajú statíny na zníženie vysokého cholesterolu, môžu okrem iných vedľajších účinkov pociťovať bolesti svalov. Statíny znižujú hladiny ko-Q10 a niektoré štúdie naznačujú, že užívanie doplnku môže pomôcť s tým bez zníženia účinnosti liekov.

Znižuje migrény: Švajčiarska štúdia zistila, že užívanie ko-Q10 denne počas troch mesiacov znížilo frekvenciu a trvanie migrény, ako aj príznaky nevoľnosti.

Redukuje vrásky: Poškodenie slnkom a oxidácia voľnými radikálmi sú zodpovedné za starnutie pokožky a japonský výskum zistil, že krém s koenzýmom Q10 zlepšuje tvorbu pokožky a zároveň chráni jej vonkajšie vrstvy. Nemecký výskum ukázal, že blokuje pôsobenie enzýmu, ktorý rozkladá kolagén a pomáha redukovať vrásky.

Kedy to potrebujem?

Od 40. rokov: hladiny ko-Q10 vrcholia u našich dospievajúcich, potom klesajú s vekom.

Ako to získam?

Jedzte: Dobré zdroje zahŕňajú pečeň a obličky, hydinu, ryby a mäkkýše. Nachádza sa aj v rastlinných olejoch, orechoch a semenách.

Vezmite: Co-Q10 je rozpustný v tukoch, takže doplnky sú zvyčajne v kapsulách naplnených olejom. Najlepšie je užívať s jedlom obsahujúcim tuk, aby sa zvýšila absorpcia.

Buďte opatrní, ak…

Pri užívaní antikoagulancií alebo liekov na srdce používajte opatrne.

Foto, Zdroj a Autor: Healthy Magazine

Návrat hore