Prečo je zdravie srdca feministickým problémom

Prečo je zdravie srdca feministickým problémom ?

Každý deň zomrú dve ženy zbytočne po infarkte, pretože sa im nedostáva rovnakého zaobchádzania ako s mužom. Je čas ukončiť túto nerovnosť, hovorí Dr Kamal Chitkara.

Každý si dnes viac uvedomuje srdcové choroby, čiastočne vďaka televíznym programom, článkom, ako je tento, a sociálnym médiám, ale stále existuje veľa mýtov o zdraví srdca – vrátane myšlienky, že príznaky srdcového infarktu u žien sa líšia od tých u mužov. Realita je taká, že zažívame podobné príznaky, ale ženy ich skôr nevnímajú a lekári ich ignorujú. V skutočnosti je u ženy šanca na infarkt o 50 % vyššia pravdepodobnosť ako u muža, že dostane nesprávnu diagnózu. Ale dozvedieť sa viac o symptómoch, rizikových faktoroch a o tom, ako predchádzať koronárnej chorobe srdca (CHD), by mohlo pomôcť preklenúť medzeru v infarkte.

Nie je to chlapčenský klub
Je to obrovská mylná predstava, že srdcové choroby postihujú iba mužov. Historicky viac mužov mohlo byť diagnostikovaných s CHD alebo sa objaviť v nemocnici so srdcovým infarktom, ale to nie je preto, že ženy nemajú CHD. V skutočnosti infarkt zabíja dvakrát toľko žien vo Veľkej Británii, ako rakovina prsníka. Jedným z dôvodov, prečo sa často vynecháva, je to, že ženy majú tendenciu „vysvetľovať“ svoje príznaky. Môže to byť preto, že príznaky srdcového infarktu nepociťujú tak intenzívne ako muži – ich bolesť môže mať len 2-3 z 10, a nie 9 z 10, ktoré očakávajú; môžu tiež spôsobiť búšenie srdca a dýchavičnosť, úzkosť alebo nadmerné potenie, alebo si myslieť, že sú na CHD príliš mladí. Praktickí lekári zase môžu ignorovať príznaky infarktu u žien a nesprávne ich diagnostikovať. To všetko znamená, že keď ženy dostanú infarkt, zvyčajne dorazia do nemocnice oveľa neskôr ako muži, so závažnejšími príznakmi. V tomto bode je kľúčová správna starostlivosť, ale niekoľko štúdií ukazuje, že ženy menej často ako muži dostanú v nemocnici potenciálnu život zachraňujúce liečbu. Život po infarkte je odlišný aj pre ženy. Vieme, že ženy menej často navštevujú služby srdcovej rehabilitácie – mnohé z nich majú rodinné záväzky alebo si nie sú isté, čo z programu získajú – a navyše majú tendenciu nespĺňať ciele zamerané na prevenciu ďalšieho srdcového infarktu, ako je zníženie cholesterolu. Lekári však tiež menej často predpisujú lieky, ako sú statíny, ktoré môžu pomôcť.

Ako znížiť riziko
Aj keď to môže znieť desivo, existuje veľa, čo môžete urobiť, aby ste sa vysporiadali s CHD. Jedným z najúčinnejších je zníženie vysokého krvného tlaku. Nazýva sa to „tichý zabijak“, pretože 90 % pacientov nemá žiadne zjavné príznaky. Predpokladá sa, že 2,5 milióna žien v Spojenom kráľovstve má nediagnostikovaný vysoký krvný tlak, preto požiadajte svojho praktického lekára, aby skontroloval vaše čísla. Zníženie cholesterolu je tiež dôležité, ale nezameriavajte sa iba na tento jediný rizikový faktor. Aj keď máte normálnu hladinu cholesterolu, stále sa u vás môže vyvinúť ICHS a dostať infarkt. Vaša rodinná anamnéza, strava a fajčenie ovplyvňujú vaše riziko, takže by sme sa mali obávať celého tohto koktailu rizikových faktorov, nielen cholesterolu. Ak si myslíte, že máte infarkt, okamžite zavolajte 112. Mnoho žien má pocit, že by mali byť neporaziteľné, musia prekonať svoje príznaky alebo dúfať, že zmiznú, ale to je tá najhoršia vec, ktorú môžete urobiť. Ak podniknete kroky čo najskôr, môže to pomôcť zabrániť tomu, aby ste sa stali nepotrebnou štatistikou.

Kroky k prevencii
Možno nebudete schopní zabrániť chybnej diagnóze, ale zmena životného štýlu môže znížiť alebo odstrániť bežné rizikové faktory.

PRESTAŇTE FAJČIŤ Riziko infarktu je u žien fajčiarok trojnásobné v porovnaní so ženami, ktoré si nikdy nezapálili, zatiaľ čo u mužov je riziko len dvojnásobné.

ZNÍŽTE ŠAMPANSKÉ/VÍNO/GIN Nadbytok alkoholu môže zvýšiť váš cholesterol, ako aj zvýšiť vaše šance na rozvoj iných stavov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vysokého cholesterolu, ako je prírastok hmotnosti a vysoký krvný tlak.

STRAVUJTE SA AKO NA STREDOMORÍ Štúdia z roku 2016 zistila, že ľudia, ktorí dodržiavajú stredomorskú stravu – veľa čerstvých rýb, ovocia a zeleniny, orechov a olivového oleja – mali menšiu pravdepodobnosť infarktu alebo mŕtvice.

PO MENOPAUZE BUĎTE V VŠÍMAVÍ Estrogén pomáha chrániť srdce žien pred ICHS. Po menopauze telo produkuje menej tohto hormónu, takže je dôležité identifikovať a riadiť svoje rizikové faktory, ako je strava alebo pitie.

UŽÍVAJTE OMEGA-3S Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a zdravú funkciu srdca. Väčšina z nás má dostatok vyváženej stravy, ale ak ste vegetarián alebo vegán (takže nejete ryby), možno budete potrebovať viac.

UDRŽUJTE SA V KONDÍCIÍ Fyzická aktivita znižuje riziko srdcových a obehových chorôb o 35 %. Cvičenie znižuje váš krvný tlak a cholesterol a pomáha vám udržať si váhu.

Foto: iStock / Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Dr. K Chitkara

Návrat hore